Pale wiercone (CFA, mikropale)
Pale wiercone tradycyjnie znajdują zastosowanie przy wykonywaniu płytkich fundamentów w gruntach spoistych, które gwarantują utrzymanie pobocznicy pala. Proces powstania pala polega w wywierceniu otworu o założonej średnicy, usunięciu urobku a następnie wypełnieniu otworu mieszanką betonową. Tak wykonywane pale znajdują najczęściej zastosowanie przy konstrukcji ekranów akustycznych.
Metoda wykonania pali CFA (Continuous Flight Auger) jest analogiczna z wyjątkiem, że do wiercenia pali CFA wykorzystuje się specjalny świder umożliwiający betonowanie pala od jego podstawy wraz z wyciąganiem świdra z gruntu. Pozwala to na wykonywanie pali w dowolnym gruncie i o znacznie większej głębokości niż pale wiercone tradycyjnie. Pozwalają również na zwiększenie tempa prac przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.
Każdy z pali może być zbrojony lub nie. Zbrojenie jest realizowane poprzez kosze zbrojeniowe lub dwuteowniki stalowe pogrążane wibracyjnie w palu zaraz po zakończeniu betonowania.
Wyżej wymienione technologie można zastosować również do wykonania mikropali, a także kolumn wzmacniających grunt.
Pale CFA stanowią bardzo często elementy fundamentów dla wszelkich budynków posadowionych na gruntach słabonośnych, jak również przy posadowieniu obiektów inżynierskich.
Zaletami pali tradycyjnych i pali CFA są:
- wysoka wydajność na zmianę roboczą
- nie skomplikowana technologia gwarantująca wysoką powtarzalność
- niewielkie oddziaływania na otaczające środowisko
- szeroki wachlarz zastosowań
Wadami pali tradycyjnych i pali CFA są:
- prowadzenie robót mokrych
- potrzebny odpowiednio duży plac budowy z uwagi na ilość potrzebnego sprzętu i konieczny dojazd do każdego pala
- wysokie koszty mobilizacji sprzętu
- wydajność zależna od wielu czynników
- konieczność utylizacji urobku z pali
Przykładowe realizacje:
Realizujemy
- Jet-grouting
- Monitoring drgań
- Projektowanie