Jet-grouting
Jet grouting, zwany również iniekcją strumieniową, jest technologią wzmacniania podłoża gruntowego polegającą na wymieszaniu gruntu z zaczynem wtłaczanym pod bardzo wysokim ciśnieniem. Skutkuje to całkowitym zniszczeniem pierwotnej struktury gruntu i utworzeniem kompozytu gruntowo-cementowego o ujednoliconych parametrach, znacznie większej wytrzymałości i bardzo małej przepuszczalności. Istnieje również możliwość wykorzystania innych zaczynów niż cementowy, np. bitumicznych lub na bazie żywic syntetycznych.
Realizacja iniekcji przebiega w dwóch etapach. W pierwszym w grunt wprowadza się żerdź wyposażoną w dysze iniekcyjne i zakończoną koronką wiertniczą. Następnie, po osiągnięciu podstawy projektowanego elementu, następuje podnoszenie oraz obracanie żerdzi, podczas którego podaje się iniekt pod ciśnieniem od 30 do 50 MPa. Powoduje to zmieszanie gruntu z zaczynem i uformowanie bryły iniekcyjnej.
W związku z szerokimi możliwościami modyfikowania parametrów, takimi jak czas podnoszenia żerdzi, prędkość jej obrotu lub ciśnienie podawanego zaczynu, można uzyskać różnorodne kształty brył iniekcyjnych. Do ich głównych rodzajów można zaliczyć tarcze, płyty i bloki, z których najpopularniejsze są tarcze złożone z elementów walcowych o szerokim zakresie średnic. Kolumny iniekcyjne mogą być również zbrojone.
Zalety Jet-grouting:
- Metoda odpowiednia do wszystkich rodzajów gruntów
- Możliwość stosowania zarówno do wzmacniania istniejących obiektów
- Możliwość kształtowania dowolnych brył
- Ujednolicenie parametrów ośrodka gruntowego
- Małe gabaryty wykorzystywanego sprzętu
- Wysoka wydajność prowadzonych prac
- Brak wibracji
Wady Jet-grouting:
- Mokry plac budowy
- Konieczność utylizacji wydobywanego na powierzchnię płynnego cemento-gruntu
Przykładowe realizacje:
Realizujemy
- Jet-grouting
- Monitoring drgań
- Projektowanie